• KÖYÜMÜZDEN BİR GÖRÜNÜM.
  Yeşilin bin bir tonunun yaşandiği cennet.
 • OĞULAĞAÇ KÖYÜ
  Güzel bir yaz günü
 • SÜMELA MANASTIRI
  Trabzon /Maçka Meryem ana manastırı (sümela)
 • UZUN GÖL
  Trabzon'un cennet yerlerinden bir görüntü uzun göl...
 • ATASU BARAJI
  Atasu barajından bir görünüm.
 • Atasu Barajı
  Atasu barajı milletimize hayırlı olsun.
MUHTARLIĞIMIZ
KÖYÜMÜZ
KÖYDEN FOTOĞRAFLAR
SORMACA

Sizce web sayfamızın içeriği yeterlimi...?

Yeterli deyil

Eksik var

Haber eksiği var

Tarih konusu az

Fotoğraflar az

BAĞLANTILAR


MAÇKA'DA HAVA
MAÇKANIN KÖYLERİ
> Köylere dön


OCAKLI & İSPELA

http://www.ocaklikoyu.com/

Köyümüz vazelon belgelerinde, Rum sözcüklerinde Spelia adı, eski Hellence’de SPELAION “mağaralık” anlamına gelir. Bu duruma göre bu adın Yunanca olduğu anlaşılır. Trabzon Tahrir Defterleri’nden, İspela nam-ı diğer Hava sözcüğünden de anlaşılacağı gibi burada etnik bir karışımın olduğu anlaşılır. Bu etnik karmaşanın Türklerin lehinde sonuçlandığını, İspela’nın diğer adı olan Arapça Hava ve Hava’nın bir mahallesi olan Tsintzi/cinci adlarından anlayabiliriz. İspela bir Rum köyüdür, ama daha sonra Rumlar bu köyde görülmez. Rum deyişi olayların Rumlar aleyhine geliştiğini yansıtmaktadır. Anlaşıldığına göre, İspela bir Rum köyüydü. XVI. Yüzyıl ortalarına kadar burada katıksız Rum halkı yaşarken daha sonraları buraya Türklerin yerleşmesi ve Rumların sayılarının azalması ile bir Türk köyü kimliğini kazanmıştır.

 

Köyümüz halkının karakter ve fiziki yapılarından çevredeki halklardan farklılıklar gösterdiği gözlenmektedir. Halkımızın kökenlerini, köyün adını doğasından aldığını bildikten sonra, tespit etmek göçleşiyorsa da, elimizdeki Bizans döneminden kalma belgeler bu güçlüğü aydınlatacak mahiyettedir.

Berliner Byzantische Arbeit ( Berlinliler Bizans Çalışmaları) serisi altında 59 cilt olarak yayınlanan eser, VI.-IX. Yüzyıllar arasında Balkanlarda Anadolu arasında meydana gelen etnik değişiklikleri içeren ayrıntılı bir eserdir.

Bu kaynaktan edinilen bilgilere göre, IX. Yüzyıl yarılarında İranlı Hurremiler mezhebinin kaçkınlarından 3000 kişinin Bizans İmparatorluğu’na sığındıkları ve bunlardan binlercesinin Pontus bölgesine yerleştirildikleri ve burada Hristiyanlaştırıldıkları söylenir.

Nam-ı diğer Hava mahallesi, Maçka’nın köklü ve saygın hanedanı Eyüpoğullarının atalarının 1507 yılında Silvan’dan gelip Şehzade Selim’e sığınan ve Maçka’da yerleştirilen bir hanedan olduğunu bildirir.

İspela’da Rumlar’ın sayılarının giderek azalmasından yakınan yöre Rumlarının ifadelerine, İspela adının Hava adına çevrilmesine ve Hava’nın bir mahallesinin Cinci adı ile anılmasına dikkat edildiğinde, İspela köyü sakinleri İran’dan kaçıp Pontos yöresine yerleştirilen binlerce kişiden bir bölümü olduğu kanaatine varılmaktadır. Eyüboğullarının da Maçka’nın başka yerlerine değil de İspela’ya yerleştirilmeleri İranlı Hurremilerle bir yakınlaşmadan başka bir şey değildir. Trabzon Tahrir Defterleri’nde, 1485’de 45 hanede 219, 1515’de 77 hanede 1553 de 397 ve 91 hane de 453 Rum nüfusu gösterilir. Şu anda İspela’nın bir mahallesi olan Kostordos ayrı bir köy olarak aynı defterlerde yerini alır.

Kaynak: Trabzon Yer Adları İlyas Karagöz

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı:
Şifre:
Şifremi unuttum     
YAZARLARIMIZ
KULLANICI BLOGLARI

KONUK DEFTERİ
İSTATİSTİKLER
Şu an: ..................1
Bugün: .................44
Dün: ....................21
Toplam: ...............42998
Üye: ....................62
IP: ........... 54.82.89.114
DÖVİZ BİLGİLERİ
NAMAZ VAKİTLERİ
TANITIMLAR

Oğulağaç Köyü
MAÇKA / TRABZON